پرش به محتوا
خانه » بازخرید 109 هزار میلیارد تومان اوراق توسط بانک مرکزی

بازخرید 109 هزار میلیارد تومان اوراق توسط بانک مرکزی

  • از


کسب و کار نیوز- بانک مرکزی در راستای اجرای سیاست‌های پولی، مبلغ 1099 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی را بازخرید کرد.

به گزارش کسب و کار نیوز، بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین‌بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی و موردی اجرا می‌کند. موضع عملیاتی این بانک (خرید یا فروش از طریق ابزارهای موجود) بر اساس پیش‌بینی وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین‌بانکی حول نرخ هدف، از طریق انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین‌بانکی اعلام می‌شود.

با توجه به پیش‌بینی بانک مرکزی از وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی، موضع عملیاتی بانک مرکزی در این هفته توافق بازخرید بود. از این رو، این بانک به اجرای عملیات بازار باز در قالب توافق بازخرید به مبلغ ۱۰۹۹ هزار میلیارد ریال اقدام کرد.

گزارش عملیات اجرایی سیاست پولی  (۲۳ مرداد‎ماه ۱۴۰۲) به شرح زیر است:

بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین‌بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی و موردی اجرا می‌کند. موضع عملیاتی این بانک (خرید یا فروش از طریق ابزارهای موجود) بر اساس پیش‌بینی وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین‌بانکی حول نرخ هدف، از طریق انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین‌بانکی اعلام می‌شود. متعاقب اطلاعیه مزبور، بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در راستای مدیریت نقدینگی خود در بازار بین‌بانکی، نسبت به ارسال‌سفارش‌ها تا مهلت تعیین شده از طریق سامانه بازار بین‌بانکی اقدام کنند.

بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده‌مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق مالی اسلامی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سقف دالان نرخ سود (۲۴ درصد) استفاده کنند.

بنابراین گزارش، بانک مرکزی از ابتدای سال ۱۴۰۲ تاکنون ۲۰ مرحله سیاست های پولی خود را اجرایی کرده است. در مرحله ۱۹ انجام سیاست‌های پولی، ۱۲۰۷ هزار میلیارد ریال اوراق توسط بانک مرکزی بازخرید شده است.

در مرحله ۱۸ اجرای سیاست پولی، بانک مرکزی در شرایط بازخرید ۱۲۴ هزار میلیارد تومان اوراق خریداری کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *