پرش به محتوا
خانه » اعتماد به نفس کاذب چیست و چه عوارضی دارد؟

اعتماد به نفس کاذب چیست و چه عوارضی دارد؟

 • از


اعتماد به نفس یکی از ارکان اصلی موفقیت انسان در زندگی است. همچنین یکی از تاثیرگذارترین عوامل در روابط اجتماعی افراد به حساب می آید. این ویژگی باعث ایجاد اعتماد به نفس در اطرافیان، ایجاد حس بسیار خوب در فرد و جلوگیری از گوشه گیری او می شود. اما اعتماد به نفس واقعی با اعتماد به نفس کاذب معنای کاملا متفاوتی دارد.

اعتماد به نفس واقعی برای زندگی افراد بسیار مفید است و بالعکس اعتماد به نفس کاذب خسارت زیادی وارد می کند. خودباوری واقعی به شما کمک می کند تا به اهداف خود برسید و افکار و احساسات بد را از خود دور نگه می دارد، در حالی که خودشیفتگی برعکس عمل می کند.

بسیاری از مردم فکر می کنند که عزت نفس، باور واقعی به خود است. اما در واقع این دو حس تفاوت های زیادی دارند. عزت نفس یعنی احترام و علاقه ای که فرد نسبت به خود احساس می کند و از آنچه که دارد احساس رضایت می کند. خودباوری یعنی باور به توانایی های خود برای رسیدن به خواسته هایش.

در این مقاله به بررسی تمامی عوامل ایجاد این ویژگی در افراد پرداخته ایم و به شما پیشنهاد می کنیم برای درمان آن با خانم مهدوی نسب تماس بگیرید.

تعریف اعتماد به نفس کاذب

اعتماد به نفس کاذب و در واقع دو نقطه متضاد وجود دارد که یکی موجب شادی و دیگری موجب ناراحتی مردم می شود. خودشیفتگی، اگر کنترل نشود، به تدریج افراد را به سمت ویرانی سوق می دهد که عبارتند از:

نوعی خطای ادراکی که در آن فرد در مورد مسائل مختلف قضاوت می کند و از صحت آنها کاملا مطمئن است. این در صورتی است که این قضاوت ها خارج از واقعیت باشد.

این نوع خودشیفتگی، مثل تله ای است که اگر در آن بیفتی بیرون آمدن از آن آسان نیست. تحقیقات نشان می دهد که اکثر افراد نخبه خودشیفته هستند. چون بیشتر اوقات فکر می کنند حق با آنهاست. نمونه های زیر را بررسی کنید:

عزت نفس واقعی: من شخص مهمی هستم، او مرا دوست دارد، پول زیادی پس انداز می کنم، انتقاد دیگران را می پذیرم و بر اساس آن تنظیم می کنم.

عزت نفس کاذب: من برای دیگران مهم هستم، او چاره ای ندارد جز اینکه مرا دوست داشته باشد زیرا نمی تواند به کسی اهمیت دهد، من تمام پس اندازم را خرج می کنم زیرا دوباره زندگی نمی کنم، به دیگران اهمیت نمی دهم. انتقاد مردم چون من بهترینم

با مطالعه این مثال ها می توانید به طور کامل به مفهوم آن پی ببرید خودشیفتگی می فهمی

ویژگی های افراد دارای عزت نفس کاذب

نام دیگری برای اعتماد به نفس کاذب. خودشیفتگی منجر به انزوای حداکثری افراد می شود. این افراد بر این باورند که تحت هیچ شرایطی مغلوب هیچکس نمی شوند و جایگاهشان بالاتر از دیگران است. با این طرز فکر، افراد خودشیفته هر کاری می خواهند انجام می دهند و پشیمانی در زندگی آنها جایی ندارد. اگر خودباوری بدون در نظر گرفتن باورها و استعدادهایمان باشد قطعا به خودشیفتگی تبدیل می شود. می توانید مقاله انیاگرام چیست؟ مهارت های شخصیتی افراد را نیز کشف کنید.

افرادی که خودشیفته هستند به کسی جز خودشان اعتماد نخواهند کرد. این باعث می شود که آنها صحبت های اطرافیان خود را نادیده بگیرند. بنابراین این افراد اصلا مناسب کار گروهی نیستند. علاوه بر این، این افراد به دلیل مخالفت مداوم با عقاید و حتی تصمیمات صحیح، جایی در گروه های اجتماعی ندارند.

خودشیفتگی، انسان را جاه طلب می کند و اطرافیانش را تحقیر می کند. این افراد نمی توانند مشکلاتی را که با آن روبرو هستند حل کنند و فقط مدعی انجام کارهای بزرگ هستند. افراد خودشیفته اصلا مسئولیت پذیر نیستند و از انجام تعهدات خودداری می کنند.

همه این خصوصیات مربوط به غرور و غرور کاذب این افراد است. در حقیقت اعتماد به نفس کاذب نه تنها فایده ای ندارد، بلکه انسان ها را نابود می کند. اینها برخی از ویژگی های افراد خودشیفته است. ویژگی های دیگر این افراد عبارتند از:

 1. این نوع افراد زیاد دروغ می گویند. زیرا می خواهند نقاط ضعف خود را پنهان کنند.
 2. این افراد از کلمات بزرگ در مورد خود استفاده می کنند تا باهوش به نظر برسند.
 3. این نوع از افراد دوست دارند همیشه رئیس باشند تا عقده حقارت خود را بپوشانند.
 4. آنها همیشه خود را با دیگران مقایسه می کنند و اشتباهات خود را توجیه می کنند.
 5. آنها فکر می کنند که بی تقصیر هستند و وقتی به واقعیت زندگی آنها نزدیک می شوید عصبانی می شوند و جبهه می گیرند.
 6. این افراد از چیزهای گران قیمت استفاده می کنند تا ظاهر خوبی داشته باشند.
 7. برخی از این افراد متجاوز هستند.
 8. این افراد بیشتر اوقات ناراحتی خود را ابراز می کنند.
 9. افراد با اعتماد به نفس کاذب آنها بهترین های خود را در جامعه نشان می دهند.
 10. این نوع افراد فکر می کنند که افکار دیگران را می شناسند.
 11. آنها با خود و دیگران صادق نیستند.
 12. اکثر این افراد متکبر هستند و اعتماد به نفس واقعی ندارند.

آثار و پیامدهای اعتماد کاذب

تا اینجا در مورد ویژگی های افراد خودشیفته صحبت کردیم، حالا وقت آن است که به تاثیرات و نتایج منفی این ویژگی نگاه کنیم. من دارم اعتماد به نفس کاذب این می تواند منجر به اثرات و نتایج بدی شود که عبارتند از:

 1. فروپاشی های روحی متعدد و آسیب های مالی
 2. تنهایی و انزوا
 3. از این ویژگی آگاه نیست و سعی در حذف آن ندارد

فروپاشی های روحی متعدد و آسیب های مالی

یکی از اولین نتایج وجود دارد اعتماد به نفس غیر واقعی، ناکامی های پی در پی و ضربات روحی شدید. افرادی که دارای این ویژگی هستند قدرت تصمیم گیری صحیح و به موقع را ندارند و همین امر باعث می شود در مسیر موفقیت دچار شکست ها و زیان های مالی زیادی شوند. این ناکامی ها و عدم موفقیت ضربه های روحی شدیدی به این افراد وارد می کند.

تنهایی و انزوا

ویژگی خودشیفتگی باعث می شود که دوستان و اطرافیانتان از شما دور شوند و شما را تنها بگذارند. تنهایی و گوشه گیری از بدترین آثار و نتایج این عملکرد است. چنین افرادی اغلب خود را تحسین می کنند و تمایلشان به سوء استفاده از دیگران است. آنها در هر شرایطی خود را رئیس می دانند. دروغگو بودن این افراد دلیل دیگری بر تنهایی و گوشه گیری آنهاست. خودشیفتگی و برتری او نسبت به افراد دیگر باعث شده تا دیگران از او فاصله بگیرند.

از این ویژگی آگاه نیست و سعی در حذف آن ندارد

کسانی که اعتماد به نفس کاذب دارند این ویژگی را نمی دانند. این کمبود اطلاعات آنها را از تغییر رفتار و تلاش برای تغییر آن باز می دارد. فردی خودشیفته که نیازی به اصلاح رفتار خود نمی بیند و از آن آسیب زیادی می بیند. بهتر است با این افراد مودبانه و دوستانه برخورد کنیم تا از حرف های ما ناراحت نشوند، مشکل خود را بیان کنند و آنها را از این آشفتگی نجات دهند.

چیزهایی که به عنوان اعتماد به نفس کاذب به حساب نمی آیند

افراد جسور و متکبر

در بسیاری از موارد افراد به جز کسانی که اعتماد به نفس کاذب دارند، محاسبه کرده اند. اگر این افراد بی ادب هستند و به فضای شخصی هیچکس احترام نمی گذارند. مردم چاپلوس هستند و در کارهایی که به آنها مربوط نمی شود دخالت می کنند.

مردم مغرور

این افراد تصوری مبالغه آمیز از خود دارند و نیاز به تحسین دوستان و خانواده دارند. آنها خود را بالاتر و برتر از دیگران می دانند و نسبت به دیگران احساس توجه و همدلی ندارند. برای مطالعه بیشتر ویژگی های افراد مغرور می توانید مقاله عزت نفس چیست را مطالعه کنید.

فریب

ما افرادی را می بینیم که در انجام کارها بسیار پیگیر هستند. اما آنها مهارت لازم برای انجام این کار را ندارند. این افراد بیشتر در توهمات خود زندگی می کنند و با افرادی که خودشیفته هستند متفاوت هستند.

چگونه با کسانی که اعتماد به نفس کاذب دارند رفتار کنیم

افرادی که عوارض دارند خودشیفتگی مبتلایان برای محافظت از خود در برابر دیگران و در نتیجه نشان دادن عیوب دوران کودکی خود از ویژگی خودبزرگ بینی استفاده می کنند. کاستی هایی که در دوران کودکی در این نوع افراد به وجود آمد باعث شده است که در سنین پخته تری تصمیم بگیرند که توجه دیگران را به خود جلب کنند که این یکی از عوامل عدم عزت نفس در دوران کودکی است.

هنگام برخورد با افراد خودشیفته، خواهید دید که آنها خود واقعی خود را در ظاهر می پذیرند. اما این هم اینطور نیست. عدم عزت نفس این افراد را درمانده کرده و نسبت به خود احساس خوبی ندارند. اما آنها به شدت به توجه و علاقه دیگران نیاز دارند. افراد با اعتماد به نفس کاذبدر مواجهه با انتقاداتی که از دیگران می شنوند، به شدت عصبانی می شوند و رفتار بی ادبانه ای از خود نشان می دهند.

در نتیجه باید بسیار مؤدبانه با افراد خودشیفته رفتار کنیم و تا حد امکان از انتقاد پرهیز کنیم.

چرا طعمه اعتماد به نفس کاذب می شویم؟

افرادی اسیر خودشیفتگی هستند که کاستی های خود را نمی پذیرند و درک درستی از واقعیت ندارند. دلیل اصلی خودشیفتگی افراد فقدان اعتماد به نفس واقعی و احترام به خود است. وقتی فردی خودآگاهی نداشته باشد و فقط بخواهد توجه دیگران را جلب کند و از زندگی بسیار ناامید شود، اسیر خودشیفتگی می شود.

سپس این شخص شروع به مقابله با افراد اطراف خود می کند. چون این تصور را دارد که این افراد در گذشته او را تحقیر کرده اند و می خواهد ضعف ها و کاستی هایش را بپوشاند. افرادی که بیشتر برای اعتماد به نفس کاذب افراد مبتلا در گذشته توسط دیگران سرکوب شده اند و می خواهند با خودشیفتگی جبران کنند.

درمان اعتماد به نفس کاذب

مردم از خودشیفتگی مبتلایان این تصور را دارند که هیچ کس در جهان نیست که توانایی انجام کاری مانند او را داشته باشد. او معتقد است که منحصر به فرد است و هیچ اشتباهی ندارد و از همه مهمتر انتقاد پذیر نیست. برای درمان این افراد باید آنها را نزد مشاور خوب و متخصصی مثل خانم مهدوی نسب ببرید تا با تمرینات و تکنیک های مناسب به درمان آنها بپردازد.

همچنین می توانید از قدرت ذهن برای درمان این بیماری استفاده کنید. برای خواندن مقاله قدرت ذهن و تسلط بر افکار کلیک کنید!

آخرین کلمه

ما در این مقاله عملکرد رفتاری خودشیفتگی ما تأیید کرده‌ایم که امروزه در اکثر مردم دیده می‌شود. یکی از مشکلاتی که انسان از آن اطلاعی ندارد تا بتواند آن را درمان کند. پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که در صورت مشاهده ویژگی های رفتاری این نوع افراد در محیط خود، آنها را کاملا دوستانه از این وضعیت آگاه کنید تا تغییری در خود و زندگی خود ایجاد کنند. حتی اگر شما یا فرزندانتان از این مشکل رفتاری رنج می بردید، می توانید با تهیه سی دی هایی برای عزت نفس به راحتی این مشکل را حل کنید و نگران آن نباشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *