پرش به محتوا
خانه » آینده نگری چیست؟ + 11 استراتژی برای نگاه کردن به آینده

آینده نگری چیست؟ + 11 استراتژی برای نگاه کردن به آینده

  • از


یکی از ویژگی های اصلی افرادی که توانسته اند به موفقیت های بزرگی در زندگی دست یابند این است قدرت آینده نگری و- به طور کلی، آینده نگری را می توان نوعی جهت گیری شناختی و عقلانی به آینده شخصی دانست که به افراد کمک می کند تا به اهداف بلندمدت خود دست یابند.

آینده نگری در کنار برخی خصلت های دیگر مانند تدبیر، ابهامات را پیش روی انسان از بین می برد و همین عامل باعث می شود تصمیمات در آینده درست خواهد شد.

انسان دوراندیش، عاقلانه و حساب شده، عواقب تصمیمات خود را در نظر می گیرد و تسلیم تصمیمات آنی و لحظه ای که موقتی و زودگذر است، نمی رود. یک فرد دوراندیش در زندگی شخصی انعطاف پذیر و معتدل است.

مزایای آینده نگری

افرادی که دارای قدرت آینده نگری یا آینده نگری در مورد مشکلات هستند، تصور روشنی از مشکلات مختلف آینده دارند. این افراد با گسترش دیدی که در طول زمان به دست می آورند، حتی می توانند مسائل پشت صحنه را پیش بینی کنند.

یک فرد دوراندیش با توجه زمان و سپس، با نگاه به آینده، می تواند پیشرفت های گسترده و گسترده ای ایجاد کند. زیرا این عوامل عوامل مهمی هستند دستیابی به اهداف و موفقیت های فردی و اجتماعی هستند و توجه به هر یک از این عوامل (گسترش دید، پیش بینی مشکلات، در نظر گرفتن زمان حال و …) باعث می شود فرد بتواند برای رویدادهای احتمالی در آینده آماده شود و در صورت لزوم به فکری بیفتد. راه حلی برای مشکلات پیش رو

روشن بینی نوعی توانایی است برنامه ریزی آینده از طریق راهی است که به اندازه کافی خلاقانه و نوآورانه باشد. بسیاری از افراد علاقه مند به دستیابی به نتایج و راه حل های جدید در زندگی شخصی و اجتماعی خود هستند برای رسیدن به موفقیت کاربری که قبلا تست نشده و کاملا جدید و مبتکرانه است. بنابراین این افراد مدام در حال تمرین برای رسیدن به خلاقیت هستند.

نگاه به آینده از فردی خوش بین می سازد که عمیقاً معتقد است به اهدافش خواهد رسید. چنین فردی، به جای چسبیدن به گذشته ای آشفته و احساس عدم موفقیت از ترس های خود یا حتی از زمان حال. تمرکز آهسته آهسته به آینده نگاه می کند و در آن زمان تلاش می کند تا موفق شود.

چگونه به یک فرد آینده نگر تبدیل شویم؟

1- برای تبدیل شدن به فردی آینده نگر باید رفتار لحظه ای و موقتی خود را کنترل و نظارت کنیم.

2- همیشه در نظر داشته باشید که هر تصمیمی عواقبی دارد. پس بیایید به عواقب تصمیماتمان فکر کنیم.

3- باید یک برنامه بلند مدت برای آینده ترسیم کنیم.

4- مهارتهای مدیریتیاز افراد مناسب و حرفه ای استفاده کنید تا از تصمیم گیری های لحظه ای فاصله بگیریم.

5- سعی کنیم در زندگی روزمره سبک خاصی از تفکر داشته باشیم.

6- برای دوراندیشی باید از اقدامات خود در تصمیم گیری و انتخاب های مهم حمایت کافی داشته باشیم.

7- برای تبدیل شدن به افرادی با قدرت آینده نگری باید تعادل را در زندگی فردی و اجتماعی خود حفظ کنیم و به این نکته توجه داشته باشیم که هر چیزی در جای خود خوب است.

8- هر فردی در زندگی آرزوها و امیدهایی دارد. این فرد همچنین اهدافی دارد که ممکن است با خواسته های او متفاوت یا یکسان باشد یا حتی در تضاد باشد. این فرد برای رسیدن به موفقیت باید بین این دو مجموعه از خواسته های خود هماهنگی ایجاد کند.

9- حفظ انسجام و یکپارچگی در زندگی شرط رسیدن به آینده است.

تأثیر روشن بینی در زندگی مادو از نظر معنوی

بخش بزرگی از آینده نگری با هدف رفع نیازهای مادی است. توجه به رفع این نیازها و جدی گرفتن آنها در زندگی معنوی افراد نیز مؤثر است. انسان موظف است نیازهای مادی و معنوی خود را تامین کند. همه ادیان الهی این را تایید کرده اند.

توجه به رفع نیازهای مادی برای مقابله با موانع زندگی، رفع نیازهای خانواده، تأمین معیشت کافی و تلاش برای امرار معاش و برنامه ریزی مؤثر برای انجام هر یک از این موارد در تأمین امنیت روانی و سلامت روان افراد مؤثر است.

آینده نگری در امور مادی موجب آرامش در امور معنوی می شود. فردی که در انتخاب شغل مناسب، تامین معاش خانواده و… قدرت آینده نگری داشته باشد، می تواند تمام دغدغه ها و نگرانی ها را از خانواده خود دور کند و از این طریق در جهت سلامت روان اعضای خانواده گام بردارد.

باورهای غلط در مورد آینده

برخی افراد در زمینه آینده نگری ایده مناسبی ندارند و با ایجاد ایده در ذهن خود در مورد آینده نگری با آن مواجه می شوند. این عامل باعث می شود که هرگز نتوانند با یک برنامه ریزی دقیق و آینده نگر به موفقیت فردی و اجتماعی دست یابند. این افراد با ایده های اشتباه خود با خطرات جدی مواجه می شوند.

از جمله این ایده ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- برخی تصور می کنند که آینده نگری صفتی است که فقط در چند زمینه از زندگی قابل استفاده است.

این افراد تنها حوزه های موثر پیش بینی و برنامه ریزی برای او را حوزه های مالی و اقتصادی می دانند. اگرچه این تصور کاملاً اشتباه است، زیرا آینده‌نگری ممکن است حوزه وسیع اقتصاد، کار و سرمایه را در برگیرد، اما نسبت به سایر زمینه‌ها بی‌تفاوت نیست. آینده نگری مفهومی بسیار عمیق است که شامل تمامی حوزه های اجتماعی، روابط انسانی، تفریح ​​و گردشگری و حتی سفر می شود.

2- برخی معتقدند آینده نگری رفتاری محاسبه گر است و نوعی خودخواهی را در افراد به دنبال دارد.

در پاسخ به این افراد می توان گفت که آینده نگری ربطی به خودخواهی ندارد. بینا فردی است که نه تنها به موفقیت فکر می کند، بلکه برای دستیابی به مهارت های اجتماعی و بهبود روابط بین فردی نیز تلاش می کند. او با برقراری تعامل موثر با سایر اعضای جامعه، نه تنها رفاه خود، بلکه رفاه دیگران را نیز تضمین می کند.

3- برخی از منتقدان آینده نگری معتقدند که افراد آینده نگر افرادی با نوعی محافظه کاری افراطی هستند که رویکرد محتاطانه آنها ناشی از ترس آنها از آینده است.

بارها شنیده ایم که احتیاط یک شرط عقلانی است. رعایت احتیاط در آینده مهم تلقی می شود و رعایت جوانب احتیاط به معنای ترس نیست.

بسیاری از افراد با تکیه بر این تصورات نادرست درباره آینده در دام وسوسه های اجتماعی عظیم از جمله اعتیاد افتاده اند، در حالی که این تصور اساساً نادرست است.

راهکارهای مناسب برای آینده

1- فراموش کردن گذشته برای آینده

ما بارها شنیده ایم که می گویند: «گذشته ها گذشته اند».
این سخن درستی است زیرا آنچه در گذشته اتفاق افتاده نباید به عاملی مزاحم در زندگی حال و آینده ما تبدیل شود.

تمرکز بر گذشته نه تنها هیچ فایده ای ندارد، بلکه تمرکز ما بر روی اهداف حال و آینده مان بر ما تأثیر منفی می گذارد.

بنابراین، به جای تمرکز بر گذشته، باید به اهداف آینده توجه کرد. همچنین نگاه کردن به گذشته باعث می‌شود که فرد خوش‌بینی خود را نسبت به آینده از دست بدهد. چنین فردی به زودی دچار افسردگی می شود.

2- تدوین برنامه های بلند مدت برای آینده

برای دستیابی به موفقیت و تصمیم گیری های آینده نگر داشتن برنامه و تدوین اهداف بلندمدت بسیار مهم و موثر است.

3- استفاده از روش های جدید

روش هایی که قبلا امتحان کرده ایم قدیمی هستند. ممکن است در برخی موارد کارساز بوده یا موثر بوده باشد، اما هنوز نیازی نیست درگیر این روش ها باشیم. در مسیر آینده نگری، به کارگیری روش های جدید در ایجاد نتایج جدید بسیار مؤثر است.

4- مسئولیت پذیری برای آینده

دوراندیش فردی است که بتواند در تصمیمات و افکار خود مستقل باشد. او می تواند برای آینده اش تصمیم بگیرد، پس باید بداند که عواقب تمام تصمیماتش با خودش است و باید هر نوع نتیجه خوب یا بد را بپذیرد. از طرفی استقلال در تصمیم گیری به فرد آینده نگر استقلال فکری بیشتری می بخشد و مسئولیت او را دو چندان می کند.

5- تدوین برنامه جدید با توجه به اهداف جدید

تدوین برنامه ای مناسب برای اهداف جدید یکی از تصمیماتی است که در دستیابی به موفقیت در آینده و تصمیم گیری های موفق موثر است. در این راستا باید برنامه ای قابل دستیابی، روشن و سرراست برای تسهیل آن تدوین شود.

6- تلاش و پشتکار لازم و کافی

برای رسیدن به هر موفقیتی باید تلاش های لازم و کافی صورت گیرد و مشکلات ایجاد شده به طور مداوم برطرف شود. افراد آینده نگر همیشه افرادی هستند که میزان تلاش و پشتکار آنها بسیار بیشتر از دیگران است.

همه افراد موفقی که توانستند تصمیمات درستی در مورد آینده خود بگیرند، افرادی نبودند که طعم شکست، تبعیض، فقر و غیره را نچشیده باشند. بسیاری از افراد موفق با برخی یا همه این مشکلات مواجه شده اند، اما با اتکا به اراده قوی و حفظ تلاش و پشتکار موفق به غلبه بر آنها شده اند. فردی که زمین بخورد و ناامید شود، قطعاً از موفقیت باز می ماند.

افراد آینده نگر به دلیل اعتقاد به خود و اهدافی که در پیش دارند هرگز از تلاش دست نمی کشند.

7- فراگیری آینده نگری

خیلی چیزها را می توان آموخت و ربطی به ژنتیک ندارد. در میان این چیزهایی که باید یاد بگیرید، می توانید یاد بگیرید که چگونه درست فکر کنید، چگونه خلاقانه عمل کنید، به پیشرفت ایمان داشته باشید، یا حتی چگونه هدف گذاری و آینده نگری نشان داد.
شما باید یاد بگیرید که خلاقانه فکر کنید و خلاقانه عمل کنید. بدون نوآوری و یادگیری، شکست قطعی است. برای چشم انداز آینده باید یاد بگیرید که درست فکر کنید و عمل کنید.

8- تغییر برنامه برای آینده

بسیاری از برنامه هایی که در گذشته تدوین و اجرا کردیم، دیگر نمی توانند به شرایط جدید پاسخ دهند.
برنامه ها باید دائماً تغییر و دگرگون شوند تا کاملاً مرتبط باشند، از طرفی اهداف جدید و بازنویسی اهداف ما را وادار می کند که دائماً به آینده و پیشرفت و موفقیت در آن فکر کنیم.
این نوع مثبت اندیشی باعث می شود به جای تمرکز بر گذشته، به اهداف جدید و دستیابی به آنها در آینده فکر کنیم.

9- افکار جدید برای آینده

همه افکار یکسان نیستند و نباید یکسان باشند. فردی که به آینده نگاه می کند، متفاوت از دیگران فکر می کند و عمل می کند و به نتایجی می رسد که دیگران نتوانسته اند به دست آورند.

برای بصیرت اندیشی و تصمیم گیری های همراه با آینده نگری، گاهی لازم است از آنچه هست فاصله بگیریم تا با ایجاد پرسش های جدید زمینه ای برای ایجاد پاسخ های جدید فراهم شود و خلاقیت پدید آید.

اگر همیشه گرفتار هنجارها و روش‌های تصمیم‌گیری مرسوم باشیم، نمی‌توانیم به سؤال جدیدی برسیم که منجر به خلاقیت شود.

10- مدیریت ترس و شجاعت برای چشم انداز آینده

از بین بردن ترس هایی که در وجود ما ریشه دوانده است در تصمیم گیری های جدید و رویایی بسیار مهم و موثر است. بیشتر این ترس‌ها ناشی از شکست‌هایی است که در گذشته با آن‌ها مواجه بوده‌ایم و اکنون به مانعی برای راه‌حل‌های جدید تبدیل شده‌اند.
حفظ این احساس عاملی برای جلوگیری از تصمیمات صحیح آینده نگر و دستیابی به موفقیت است.

11- داشتن اعتماد به نفس برای آینده

اعتماد به نفس باعث می شود برای آینده به درستی برنامه ریزی کنیم. کسی که عزت نفس پایینی دارد همیشه از چنین طرحی اجتناب می کند زیرا احساس می کند که با شکست مواجه خواهد شد.
بنابراین برای تبدیل شدن به فردی با قدرت دوراندیشی و آینده نگری باید هر گونه باور منفی را از خود دور کنید تا با به دست آوردن دیدی وسیع با آینده خوش بینانه روبرو شوید.

تصمیمات ذکر شده به افراد کمک می کند تا تصمیمی دوراندیشانه و نحوه انجام آن بگیرند. یکی از راه حل های مناسب برای پیش بینی آینده در کسب و کار شما، استخدام و تامین منابع انسانی حرفه ای است.

پلت فرم استخدام آنلاینکارلیباین امر باعث ایجاد ارتباط موثر و کارآمد بین کارفرما و مصرف کننده می شود. با Carlib، یک جوینده کار می تواند با چندین کارفرما ارتباط برقرار کند و شغلی را پیدا کند که با استعداد و اهداف آنها مطابقت داشته باشد، یا حتی مهارت های فردی خود را در این زمینه کسب کرده و توسعه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *