پرش به محتوا
خانه » آیا واقعا بهتر است از منطقه امن خود خارج شوید؟

آیا واقعا بهتر است از منطقه امن خود خارج شوید؟

  • از


ترس حس ارزشمندی است. افراد را در امان نگه می دارد و در مواقع خطر تشویق به احتیاط می کند. اما ترس همچنین می تواند یک عامل محدودکننده باشد زیرا نباید از هر چیزی که می ترسید واقعاً ترسید.

آیا تا به حال با موقعیتی مواجه شده اید که از تصمیم گیری، تغییر یا ریسک کردن می ترسید؟

آیا در نهایت آن ریسک را انجام دادید یا آن تصمیم را گرفتید؟ یا فقط سر جای خود ماندید و مسائل را همان طور که بودند رها کردید؟ اگر این کار را کردید، آیا از روند پیشروی موضوع راضی هستید؟

این در طبیعت ماست که دوست داشته باشیم احساس امنیت کنیم، در راحتی و دور از خطر باشیم. این موضوع همیشه از آغاز خلقت وجود داشته است، زمانی که انسان های اولیه صرفا می دانستند چگونه بقا را در اولویت قرار دهند. حتی امروزه، بسیاری هنوز تصمیم می‌ گیرند که ایمن باشند و از ریسک کردن یا جهش ایمانی در انتخاب ‌هایشان در زندگی اجتناب کنند.

واقع گرایان و رویاپردازان

به بیان ساده، افراد دو دسته هستند: واقع‌ گرایان و رویاپردازان. واقع گرایان آن دسته از افراد منطقی و محتاط هستند که همیشه قبل از هر تصمیمی به جوانب مثبت و منفی فکر می کنند و آن را می سنجند؛ چه تصمیم بگیرند که در دانشگاه چه رشته ای را انتخاب کنند، چه مسیر شغلی را طی کنند، چه خانه بخرند و چه اجاره ندهند، به تعطیلات بروند، یا اینکه ساعت مچی جدید بخرند، واقع گراها قبل از تصمیم گیری خیلی فکر می کنند؛ حتی بعد از اینکه تصمیم گرفتند. واقع گرایان به این جمله «سپس چه؟» پایبند هستند. برای آینده برنامه ریزی می کنند و ممکن است به طور انتزاعی احتمالات مختلف را برای جایی که زندگی می تواند منجر شود در نظر نگیرند. این معمولا به دلیل اعتمادی است که آن ها به یک برنامه پذیرفته شده دارند.

واقع گرایان نیز رویاهایی دارند، اما این رویاها بیشتر ریشه در جاه طلبی، انگیزه و اراده دارند. اهدافی هستند که مدتی است برشمرده شده اند. واقع گرایان می دانند که پیشرفت به چیزی بیش از جاه طلبی و انگیزه نیاز دارد، بلکه به ارتباطات نیز نیاز دارد. آنها احساس می کنند که زندگی هرگز به دلیل بقا، مسئولیت و … پرداخت اجاره یا رهن بدون نگرانی نیست. در نتیجه، آن ‌ها تمایل دارند که انتخاب ‌های ایمن داشته باشند و به راحتی بدانند چه چیزی برای خودشان بهتر است.

حالا بیایید به رویاپردازان نگاه کنیم. رویاپردازان همان طور که از اسمش پیداست غالبا به رویاپردازی مشغول هستند. آنها جاه طلبی های بزرگ بزرگی دارند، ریسک پذیر هستند، گاهی اوقات بیش از حد هیجانی، اما اغلب همیشه هنجارهای جامعه را به چالش می کشند و جرأت می کنند خارج از چارچوب فکر کنند. این بدان معنا نیست که آنها برنامه یا مسیری ندارند که بخواهند طی کنند. اما آنها به احتمال زیاد مسیر سفر خود را در زمان، تجربه و با پیروی از قلب خود تغییر می دهند.

رویاپردازان الهام خود را از درون می گیرند. دیدگاه ‌های هیچ ‌کس دیگر به اندازه‌ ای سنگین نیست که انگیزه یک رویاپرداز را تغییر دهد. رویاپردازان اجازه نمی دهند ترس هایشان آنها را از بین ببرد. آنها ممکن است هر از گاهی شکست بخورند، اما هرگز از زندگی یا عشق دست نمی کشند.

ترس را در آغوش بگیرید

پس با توجه به مطالب و ویژگی های گفته شده، فکر می کنید کدام یک از این دو هستید؟ و آیا یکی بهتر از دیگری است؟ در زندگی، تعادل همیشه نکته کلیدی است. مطمئنم این ضرب المثل را شنیده اید :« هر چیز در حد اعتدال خوب است.» به همین ترتیب، واقع گرا بودن بهتر از رویاپرداز بودن نیست. هر دو با چالش های مخصوص به خود همراه هستند. اما چیزی که می دانم این است که مهم نیست در کجای زندگی هستید، ترس همیشه باید به عنوان راهی برای سوق دادن شما به سمت بهتر شدن در نظر گرفته شود.

بیرون رفتن از منطقه امن نوعی ترس است که باید پذیرفته شود. اگر خود را یک رویاپرداز می بینید، خیلی عالی است! به احتمال زیاد، خروج از منطقه امن برای شما چیز جدیدی نیست. خواه تصمیم به ترک دانشگاه برای شروع کسب و کار خود، رفتن به کشوری جدید به تنهایی، برداشتن این گام برای درخواست از کسی برای قرار ملاقات علیرغم اینکه فکر می ‌کنید خیلی با شما فرق دارند، یا اینکه تصمیم بگیرید شغل پردرآمد خود را به مدت ۱۰ سال ترک کنید تا تبدیل به یک DJ شوید. شما این کار را انتخاب کردید زیرا می دانستید که به احتمال زیاد از «چه می شد» بیشتر از اشتباهات (در صورت وجود) آن تصمیمات پشیمان خواهید شد.

اما اگر همیشه فردی محتاط تر بوده اید (به سمت واقع گرایی نزدیک می شوید)، پس امیدوارم که بیشتر به پذیرش عمل بیرون رفتن بیشتر فکر کنید! البته این بدان معنا نیست که باید تصمیمات عجولانه یا جسورانه ای مانند موارد ذکر شده را شروع کنید. این فقط به این معنی است که ذهن خود را برای پذیرش این موضوع باز کنید که خارج شدن از منطقه امن چیز بدی نیست، چیزی نیست که باید درباره آن مردد بود یا ترسید.

مدیریت ترس

در مواقع استرس یا ناراحتی، به یاد داشته باشید که برخی از بهترین چیزها زمانی اتفاق می افتد که می ترسید یا در موقعیتی ناراحت کننده قرار می گیرید. این تجربیات هم می تواند شما را به چالش بکشد و هم به رشد شما کمک کند. متعهد شوید که موقعیت خود را با بهترین تلاش خود امتحان کنید و برای کاهش فشار اضافی، سطح انتظارات را پایین نگه دارید. زندگی در خارج از منطقه امن فرد بنا به تعریف اصلا راحت و ساده نیست. بنابراین، بهترین عادتی که می توانید در خود پرورش دهید، تمرین آشنایی با راحت نبودن است.

ممکن است در زندگی بر سر دوراهی قرار داشته باشید و در مورد چیزی تصمیم نگیرید، یا ممکن است احساس کنید از جایی که در حال حاضر در آن هستید راضی نیستید. این می تواند شغلی باشد که از آن راضی نیستید، رابطه ای که از آن راضی نیستید، یا حتی اینکه بدانید در جایی که هستید آنقدر راحت هستید که احساس چالش نکنید. همه این عدم اطمینان را می توان در نیات شما جستجو کرد. این چه چیزی است که شما می خواهید؟ آن چیزی است که شما به دنبال چیست؟

پس، به دنبال چه هستید؟

ما اهداف، رویاها و آرزوهای متفاوتی داریم، اما همه آنها به یک نتیجه یکسان منتهی می شوند. بهتر شدن از آنچه که قبلا بودیم. چه از نظر خوشبختی، ثروت، عشق و غیره. پس چرا برخی از ما برای پیشبرد کار سخت تری داریم؟

برای رهایی از محدودیت‌ هایمان، باید یک گام به عقب برداریم و دیدگاه تازه ‌ای در مورد محدودیت‌ ها به دست آوریم. در ظاهر، محدودیت‌ ها چیزهایی هستند که شما را از انجام کاری باز می ‌دارند، اما اگر عمیق ‌تر نگاه کنید، متوجه می ‌شوید که محدودیت ‌ها چیزهایی هستند که شما را در یک حلقه محدود نگه می ‌دارند.

آنها شما را در مواجهه با مشکلات یکسان، داشتن انتخاب های یکسان و انجام اقدامات مشابه بارها و بارها نگه می دارند. محدودیت ها شرایط فعلی شما را مشخص می کنند، به این معنی که کیفیت زندگی شما را نیز مشخص می کند.

اگر می ‌خواهید کیفیت زندگی ‌تان را بهبود ببخشید، باید بتوانید از محدودیت ‌هایی که باعث می ‌شود هر روز، ماه و سال یکسانی زندگی کنید، رهایی یابید.

واقعیت شما برگرفته از ادراک شماست.

این واقعیت نیست که مهم است، بلکه مهم این است که چگونه آن را می بینید. اینکه بتوانید نحوه نگاهتان به چیزها را کنترل کنید، کلید رهایی و ایجاد موفقیتی است که می خواهید. شکل دادن به درک شما آنقدر قدرتمند است که فقط یک تغییر کوچک در دیدگاه می تواند همه چیز را به طور کامل تغییر دهد؛ از جمله انگیزه، دیدگاه و عزت نفس شما!

بنابراین تمام محدودیت ها واقعاً از ذهن خود شما شروع می شود.

این خبر خوبی است زیرا به این معنی است که می توانید یاد بگیرید که چگونه محدودیت های خود را کنترل کنید و از شرایط فعلی خود خارج شوید تا با بهبود خود به مسیر خود بازگردید.

در اینجا، ما به شما کمک می کنیم تا راه حل های ایده آلی برای مشکلات خود پیدا کنید، و با بیش از ۱۵ سال تجربه در مربیگری، دانش و شیوه های خود را در یک مدل بسیار موثر تبدیل کرده ایم که می توانید از آن نه تنها برای کمک به شما استفاده کنید. از محدودیت های خود رها شوید، اما به شما کمک کند تا معنای جدید و بزرگتری برای زندگی خود پیدا کنید.

چارچوب پیشرفت

خارج شدن از منطقه امن همیشه آسان‌ ترین کار نیست، اما ما اینجا هستیم تا درک پتانسیل واقعی خود را برای شما آسان ‌تر کنیم.

منبع:

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *