پرش به محتوا
خانه » آیا میانگین دامنه توجه کاهش یافته است؟

آیا میانگین دامنه توجه کاهش یافته است؟

  • از


مدت زمان توجه شما چقدر است؟ اندازه گیری کرده اید؟ به نظر می رسد که افت شدیدی در میانگین دامنه توجه اکثر افراد به خصوص کودکان و جوانان وجود دارد. آیا به آن توجه کردید؟

این افت شدید در میانگین فاصله توجه چند سال قبل شروع شد و سال به سال شتاب بیشتری می گیرد. دلایل اصلی کاهش دامنه توجه اینترنت، کامپیوتر، گوشی های هوشمند و شبکه های اجتماعی است.

اضافه بار اطلاعاتی وجود دارد که دائماً در حال رشد است و کنترل آن دشوار است. اگر یک بار، زمانی که به اطلاعات نیاز داشتید، کتاب یا فرهنگ لغت را باز کردید. در حال حاضر، تعداد بی شماری از منابع اطلاعاتی موجود است. در این شرایط نمی توانید تمام اطلاعات ارائه شده را بخوانید یا مطالعه کنید و بنابراین سریع و سطحی به آن نگاه می کنید.

این بدان معناست که اکثر افراد اطلاعات را اسکن می کنند و سپس برای یافتن اطلاعات بیشتر به منبع دیگری می روند. این برعکس تمرکز است. این رفتار باعث عدم تمرکز و کوتاه شدن دامنه توجه می شود.

اگر ایمیل، پیام یا تماس تلفنی زیادی دارید، نمی توانید بیش از چند لحظه تمرکز کنید. اگر دائماً نیاز به خواندن پست در فیس بوک، واتساپ و سایر شبکه های اجتماعی دارید، باید سطحی و سریع باشید. این وضعیت تمرکز را مختل می کند، افراد را بی حوصله، نا کارآمدتر و سطحی تر می کند. همچنین عصبانیت و تنش ایجاد می کند.

اطلاعات بیشتر در مورد دامنه توجه

محدوده توجه طبق ویکی پدیا:

دامنه توجه مقدار زمان متمرکز روی یک کار بدون حواس پرتی است. اکثر مربیان و روانشناسان موافق هستند که توانایی تمرکز بر یک کار برای دستیابی به اهداف بسیار مهم است.

شما نمی توانید همزمان توجه خود را به بیش از یک فکر یا کار معطوف کنید. اگر سعی کنید چندین کار را همزمان انجام دهید، توجه شما دائما تغییر خواهد کرد. این باعث بی قراری ذهنی، استرس و ناتوانی در تمرکز می شود.

ذهن می خواهد از خود در برابر این بهمن اطلاعات و وظایف محافظت کند. نمی تواند از عهده آن برآید و بنابراین، یاد می گیرد که سریع از یک موضوع به موضوع دیگر حرکت کند. البته این سطحی نگری تولید می کند.

در اثر اضافه بار اطلاعات و دامنه توجه

به دلیل بار بیش از حد اطلاعات، افراد از کاری به کار دیگر می پرند، بدون اینکه توجه زیادی به کاری که انجام می دهند داشته باشند. آنها احساس می کنند که باید بلافاصله پیام های متنی خود را بخوانند، پاسخ دهند، وضعیت ها را پست کنند، ایمیل را چک کنند، چت کنند، گشت و گذار کنند و موارد دیگر. همیشه چیزی وجود دارد که توجه را به خود جلب یا منحرف می کند که در حال حاضر بسیار مهم به نظر می رسد.

همه این‌ها باعث می‌شود میانگین دامنه توجه به میزان قابل توجهی کاهش یابد. باعث می شود ذهن قدرت خود را برای تمرکز روی یک کار از دست بدهد. این امر توانایی یادگیری، مطالعه و جذب دانش را مختل می کند.

چند وظیفه ای

تلاش برای انجام بسیاری از کارها به طور همزمان، چند وظیفه ای نامیده می شود. در مالتی تسکینگ، روی یک چیز تمرکز نمی کنید. ذهن شما مدام از چیزی به چیز دیگر تغییر می کند. این استفاده بهینه از انرژی و زمان شما نیست. وقتی روی یک چیز تمرکز کنید تا زمانی که به آن دست یابید، به چیزهای بیشتر و بهتری دست پیدا می کنید.

تنش و بی حوصلگی

من با چند جوان صحبت کردم و متوجه شدم که آنها همیشه در حالت تنش هستند. بی حوصلگی و میل به دریافت آنی همه چیز وجود دارد، در غیر این صورت یا ناامید می شوند یا بلافاصله به سراغ چیز دیگری می روند.

این افراد حوصله سرمایه گذاری در پروژه هایی که نیاز به زمان، تلاش و آموزش دارند را ندارند.

چیزهای خوب و مهم برای به دست آوردن نیاز به زمان و تلاش دارند.


شاید این مطالب را دوست داشته باشید