پرش به محتوا
خانه » آیا شادی کلید موفقیت است؟ (قسمت اول)

آیا شادی کلید موفقیت است؟ (قسمت اول)

  • از


آیا موفقیت و شادی به هم مرتبط هستند؟

اغلب، طرز فکر ما از موفقیت بر حسب ارتباط آن با شغل یا وضعیت مالی ما است. بسیاری از ما معتقدیم که اگر پول بیشتر یا شغل بهتری داشته باشیم، خوشحال تر خواهیم بود؛ اما تحقیقات علمی نشان می دهد که همیشه اینطور نیست.

ایجاد شادی در زندگی ما ممکن است در واقع چیزی باشد که ما را به موفقیت می رساند، نه برعکس.

همانطور که سعی می کنیم شادی خود را به یک یا دو بخش از زندگی خود بچسبانیم، شادی می تواند مانند یک هدف متحرک احساس شود. با وجود این، 63 درصد از بزرگسالان در سراسر جهان هنوز احساس شادی دارند؛ بنابراین، راز شاد بودن و شاد ماندن چیست؟

خوشبختانه، محقق برجسته روانشناسی مثبت، شاون آکور به بزرگ ترین سوالات ما در مورد شادی پاسخ می دهد.

برخی از این سوالات عبارتند از:

  • چه ارتباطی بین موفقیت و خوشبختی وجود دارد؟
  • چگونه شادی بر خروجی ما تأثیر می گذارد؟
  • مدیران چه کاری می توانند انجام دهند تا هم تیمی های خود را خوشحال تر کنند؟

آکور زندگی خود را وقف مطالعه رابطه بین موفقیت و خوشبختی کرده است. این نویسنده پرفروش نیویورک تایمز به هزاران فرد و سازمان در سراسر جهان کمک کرده است تا از طریق کتاب ‌ها، مربیگری و سخنرانی ‌هایش در TED که بیش از 23 میلیون بار دیده شده است، قدرت تفکر مثبت را پیدا کنند.

در جستجوی خوشبختی

اگرچه ممکن است احساس شود جستجو برای خوشبختی یک پدیده جدید است، اما داستانی به قدمت تاریخ دارد.

مردم قرن هاست که درباره شادی فکر می کنند، حتی اگر تجدید علاقه اخیر اغلب بر رابطه بین موفقیت شغلی و شادی متمرکز باشد.

محققان قبلاً معتقد بودند که شادی حداقل نیمی از ژنتیک است، اما مردم در حال کشف این هستند که چگونه سطح شادی یک فرد می تواند در هر نقطه تغییر کند.

ما این افسانه را که می‌توان به‌ عنوان یک «شخص شاد» به دنیا آمد، کنار می‌ زنیم و در عوض بر این تمرکز می ‌کنیم که چگونه می ‌توانیم همه‌ مان افراد شادتری شویم.

عوامل زیادی در تجربه یک فرد از شادی نقش دارند، اما بیشتر این عوامل نشان دهنده انتخاب های روزانه هستند.

با تغییرات جزئی طرز فکر و عادت، تجربه شادی ما می تواند بسیار متفاوت باشد.

ما از آکور پرسیدیم که او در تحقیقات گسترده شادی خود چه چیزی کشف کرده است و چگونه معنا در رابطه ما با شادی نقش دارد.

  • : چه شد که تصمیم گرفتید وارد این حوزه تحقیقاتی شوید؟ آیا میل به یافتن معنا و شادی در کار شما بود؟

شاون آکور: تحقیقاتم را در مدرسه الهیات هاروارد شروع کردم. در آنجا، من اخلاق مسیحی و بودایی را مطالعه کردم و به این موضوع نگاه کردم که چگونه باورهای ما اعمال ما را در جهان شکل می دهد. وقتی افراد در بخش روانشناسی گفتند (آنها) اکنون می توانند تغییرات در معنا، شادی و خوش بینی را کمیت کنند، من درگیر شدم.

من در 50 کشور و با سازمان‌ هایی مانند ناسا، NFL و کاخ سفید کار کردم. هر روز، در مورد چگونگی ایجاد و حفظ تغییرات مثبت بیشتر یاد می‌گیریم.

  •  به نظر شما شادی از کجا سرچشمه می گیرد و چرا امروز اینقدر به آن اهمیت می دهیم؟ به نظر می رسد که هیچ کس در مورد اهمیت شاد بودن صحبت نمی کرد.
  •  در واقع، برعکس است. اگر به متونی که گوگل (آنها) دیجیتالی کرده است نگاه کنید، مردم قبلاً خیلی بیشتر از اکنون درباره شادی صحبت می کردند.

ما باید راه هایی برای صحبت در مورد زندگی شاد در همه جا پیدا کنیم: نه تنها در (اتاق هیئت) بلکه با سربازانی که به جنگ می روند و کودکانی که در بخش های سرطان نشسته اند.

توجه: علی رغم پیشرفت های اخیر در صحبت در مورد شادی، ما هنوز هم در مورد شادی بسیار کم تر از افراد در ابتدای سال ۱۹۰۰ می نویسیم.

  • : آیا ناراحتی یک مشکل نسلی است؟
  • : ما افرادی را می بینیم که در سراسر طیف سنی با ناراحتی دست و پنجه نرم می کنند؛ اما فکر می‌کنم نسل جوان به ما یادآوری می کند که باید بخواهیم کار روزانه ‌مان را با رفاه شخصی مرتبط کنیم.


شاید این مطالب را دوست داشته باشید